KOMU JE POMOČ NA DOMU NAMENJENA?
Pomoč na domu je namenjena pretežno starejšim osebam, ki živijo v svojem domu, vendar se zaradi bolezni ali drugih težav povezanih s starostjo ne morejo več v celoti oskrbovati ali negovati sami, niti tega v zadostnem obsegu ne zmorejo njihovi svojci ali sosedje.
S pomočjo na domu se nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu ter se tako posamezniku omogoči, da z občasno organizirano pomočjo drugega ohranjajo zadovoljivo duševno in telesno počutje ter lahko čim dlje ostane v domačem okolju. Pomoč na domu in njen obseg se prilagodi potrebam posameznega upravičenca.
POMOČ NA DOMU OBSEGA NASLEDNJE VRSTE POMOČI:
POMOČ PRI TEMELJNIH DNEVNIH OPRAVILIH
Pomoč pri oblačenju, slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanje in nega osebnih ortopedskih pripomočkov.
POMOČ V GOSPODINJSTVU
Prinašanje enega pripravljenega obroka ali nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje uporabljene posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostora.
POMOČ PRI OHRANJANJU SOCIALNIH STIKOV
Vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in s sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranje ustanov o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo.
Pomoč na domu - Subvencionirana oskrba na domu
Oskrba starejših na domu je sofinancirana s strani občine, ki je po ZSV dolžna sofinancirati t.i. pomoč na domu v višini vsaj 50% urne postavke, lahko pa tudi več (za več informacij o sistemu subvencionirane pomoči si preberite spletno stran Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti).
Socialni servis - Samoplačniška oskrba na domu
Zaradi zakonsko omejene subvencionirane oskrbe na zgolj 20 ur v tednu, mnogi uporabniki v okviru subvencioniranih storitev ne dobijo dovolj pomoči za svoje potrebe. Hkrati se v nekateri občinah storitev izvaja samo med tednom, pogosto tudi le v dopoldanskem času. Poleg tega v številnih občinah povpraševanje presega obseg ur, ki jih občina nudi, zaradi česar nastajajo čakalne vrste. Tako uporabniki pogosto ne morejo koristiti zakonsko dovoljenega obsega ur. Zato se subvencionirano pomoč običajno dopolnjuje s samoplačniško t.i. socialnim servisom. Gre za posamezniku prilagojene storitve, ki obsegajo vse kar potrebujete za samostojno življenje v domačem okolju.
Nudimo vam širok nabor storitev oskrbe na domu. Vsa naročila so brez čakalnih vrst, storitev pa se popolnoma prilagodi vašim potrebam. Preko telefonskega klica lahko storitve naročite sami. Omogočamo pregled vaših dejanskih potreb, s katerim vam lahko ponudimo najboljšo kombinacijo storitev za vaše potrebe. Vaše naročilo bo pregledala naša strokovna služba ter za vas v najkrajšem času oblikovala načrt potreb. V kolikor pa potrebujete pomoč pri izbiri storitev, nas pokličite in vam nudimo brezplačno svetovanje glede oskrbe na domu.